Pl Studia w Zittau/ Görlitz

Z Study in Dresden

Studia w miejscu zetknięcia się granic trzech państw (Drei-Länder-Eck)

Szkoła wyższa Zittau/Görlitz i Międzynardowy Instytut Szkoły Wyższej Zittau (das Internationale Hochschulinstitut Zittau) prezentują także bardzo bogatą ofertę studiów. W zależności od rodzaju studiów można uzyskać po ich ukończeniu dyplom, tytuł licencjata (Bachelor) lub magistra (Master) na takich kierunkach jak np. architektura, psychologia komunikacyjna, kultura i menedżment, biomatematyka i pedagogika leczniczo-rekonwalescencyjna. Około 3500 studentów, z tego wielu z Europy Środkowo-Wschodniej, korzysta obecnie z oferty studiów w Zittau i Görlitz. Zgodnie z mottem: „Studia bez granic”, immatrykulowano jesienią 2005 ok. 900 nowych studentów w miastach Zittau i Görlitz.

Ze względu na mniejszą ilość studiujących uczelnie te mogą zagwarantować swoim studentom intensywną pracę i indywidualną opiekę. Niepowtarzalną ofertę studiów gwarantuje Państwu Uniwersytet Nyski: Neisse-University, którego koncepcja przewiduje spędzenie jednego semestru we Wrocławiu (Polska), Libercu (Czechy) i Zittau (Niemcy). Językiem wykładowym jest tu język angielski.

Przewidziany czas studiów na kierunku menedżment informacji i komunikacji (Informations- und Kommunikationsmanagement) trwa trzy lata i kończy się uzyskaniem pierwszego tytułu akademickiego- licencjata (Bachelor). Możliwa jest także kontynuacja nauki na studiach uzupełniających z tytułem magistra (Master), również z angielskim jako językiem wykładowym. Decydującym czynnikiem, mającym wpływ na studiowanie w Zittau/Görlitz jest bezpośrednie sąsiedztwo krajów: Polski i Czech. Obie uczelnie są aktywnie zaangażowane w wymianę interkulturalną z oboma krajami sąsiadującymi. Transfer wiedzy, wspólne badania naukowe i projekty, aktywna wymiana kulturalna oraz tworzenie sieci naukowej i ruch przygraniczny stanowią przykłady form, jakie przybiera międzynarodowa współpraca pomiędzy Niemcami, Czechami i Polską.

Z tych międzynarodowych kooperacji korzystają naturalnie również studenci uczelni w Zittau/Görlitz. Tutaj mogą Państwo zdobyć nową wiedzę na bazie językowej, kulturalnej, wzgl. kulturowej i naukowej oraz wykorzystać ją natychmiast w praktyce. Bliskość granicy oraz duża ilość studentów z innych krajów stwarza wiele możliwości dla wymiany doświadczeń. Wycieczki i pobyty za granicą ułatwiają kooperacje obu uczelni, natomiast różnorodne projekty badawcze umożliwiają odbywanie praktyk oraz studencką współpracę.

Opieka Studentenwerku

W Zittau i Görlitz mieści się filia drezdeńskiego Studentenwerku. Do dyspozycji studiujących jest tu dziesięć domów studenckich, w których obok studentów niemieckich mieszkają także liczni studenci z Polski. Każdy student ma tu zagwarantowane miejsce w akademiku.

Możliwości stołowania się są także zapewnione. W Zittau jest piękna odnowiona stołówka, w Görlitz jest właśnie budowana nowa jadalnia. Inne punkty wydawania posiłków oraz kawiarnie troszczą się dodatkowo o zaspokojenie głodu każdego studiującego.

Udzielanie porad oraz wspieranie kultury należą również do wachlarza usług, jakie oferują szkoły wyższe w Zittau i Görlitz.


Co warto przeżyć i zobaczyć podczas studiów

Obok możliwości studiowania miasta Zittau i Görlitz oferują ogromną ilość atrakcji kulturalnych oraz różnorodne formy spędzania czasu wolnego. Miasto Zittau leży w obrębie pagórkowej krainy górnych Łużyc oraz gór Żytawy- Zittauer Gebirge, niedaleko granicy z Polską i Czechami. Góry Żytawy – najniższe góry średniej wysokości na terenie Niemiec – doskonale nadają się do wędrówek, stając się zimą obszarem ulubionym do uprawiania zimowych sportów ze znanymi centrami turystycznymi t.j. Oybin, Jonsdorf i Waltersdorf. Wszędzie są „zielone” przejścia graniczne do Czech, dzięki czemu mogą Państwo już w najbliższej czeskiej wiejskiej gospodzie cieszyć się smakiem znanego na całym świecie czeskiego piwa.

W czerwcu 2005 roku świętowano w Zittau jubileusz miasta, związanego z ważną wizytą czeskiego króla Ottokara II w wówczas jeszcze bardzo młodym mieście w roku 1255. Król uznał to miasto na tyle ważnym, że polecił jego znaczne powiększenie oraz wzniesienie wokół niego murów obronnych. Według starej legendy król Ottokar II okrążył miasto konno, wyznaczając pługiem przyszłe granice miasta. Granica miasta przebiegała od tego czasu na obszarze dzisiejszego Zielonego Pierścienia.

Zainteresowani życiem liczącego 25.800 mieszkańców miasta znajdą wystarczającą ilość możliwości spędzenia swojego dnia. Muzeum kulturalno-historyczne w klasztorze Franciszkanów i muzeum kościoła Świętego Krzyża skrywają skarby miasta: Małe i Duże Sukno Postne, utrwalające sceny biblijne (Das Kleine und das Große Fastentuch). Historyczny rynek ze spichlerzem, ratuszem i teatrem, jak również liczne obiekty gastronomiczne są również warte odwiedzenia.

W Görlitz (Zgorzelec) znajdą Państwo 3.600 historycznych zabytków stylów: gotyku renesensowego i barokowego, łącznie z zamkniętym zespołem budynków dziewiętnastowiecznych oraz secesyjnych. Piękny historyczny nastrój miasta zaprasza nie tylko do spacerów jego ulicami oraz zwiedzania muzeów i galerii, lecz także do zatrzymania się na chwilę odpoczynku w kawiarniach i restauracjach. Görlitz ma każdemu coś do zaoferowania: czy to wizytę w teatrze lub kinie, czy też odwiedzenie licznych knajp. Regularne imprezy i festyny, jak np. festiwal teatrów ulicznych „ViaThea“ czy średniowieczny festyn Starego Miasta wzbogacają dodatkowo życie miasta.

Szczególną cechą miasta jest fakt, że Görlitz jest miastem granicznym, z którego bardzo szybko można pieszo dostać się do sąsiedzkiego miasta polskiego- Zgorzelca, leżącego po drugiej stronie mostu na Starym Mieście.

Görlitz jest miastem „środka”. Już w średniowieczu prowadziły przez to miasto ważne szlaki handlowe między wschodem i zachodem, północą i południem. W mieście widoczne są wpływy Czech i Śląska. Pierwsza i druga wojna światowa przerwały ciągły rozkwit miasta. Görlitz stracił w 1945 roku wschodnią część miasta oraz wschodni powiat, stając się po raz pierwszy miastem granicznym. W ostatnich 50 latach liczba mieszkańców zmniejszyła się o jedną trzecią. Zaangażowanie, wytrwałość i przywiązanie do regionu wśród jego pozostałych mieszkańców nie pozwoliły dopuścić do załamania gospodarczego i kulturalnego. Przemiany polityczne początku lat 90-tych obudziły nowe nadzieje, otwierając nowe możliwości rozwoju miasta z misją pośrednika między wschodem i zachodem w procesach integracyjnych Europy.

Görlitz ubiegał się razem ze swoim polskim sąsiednim miastem Zgorzelcem o tytuł Kulturalnej Stolicy Europy 2010 (Kulturhauptstadt Europas 2010). Görlitz punktował tutaj nie tylko swoją przygraniczną oraz międzynarodową współpracą, lecz także bogatym dziedzictwem kulturowym oraz ciekawą ofertą kształcenia, jak i w dużej mierze pięknie i pieczołowicie odrestaurowanym centrum miasta. Obiekty z minionych stuleci można znów podziwiać w ich oryginalnej postaci i dawnej krasie. Na skutek wielu sukcesów osiągniętych podczas ubiegania się obu miast o tytuł Kulturalnej Stolicy Europy 2010 uwaga Europy będzie się jeszcze bardziej zwracać ku temu jedynemu w swoim rodzaju miastu, leżącemu na wschodnim krańcu Niemiec.

 
Tę stronę ostatnio edytowano 26 lut 2011, 19:09.